$210
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 9790508 |
| GTIN: | 027084675221 |
| Doll Hair Color: | Red |
| Doll Eye Color: | Blue |
| Item Length: | 12 in |
| Doll Size: | 11 1/2in |
| Country of Origin: | Indonesia |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Antique: | No |
| Labels & Editions: | Dolls of the world collection Pink Label |
| Doll Hair Type: | Wavy |
| Number of Pieces: | 9 |
| Occasion: | All Occasions |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 2008 |
| Personalize: | No |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Personalized: | no |
| Features: | Collector Edition |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | Barbie |
| Era/Year: | 2008 |
| Signed: | No |
| Set Includes: | Doll Accessories Hat Display Stand Doll Accessories Outfit Shoes |
| Material: | Plastic |
| Franchise: | Barbie |
| Series: | 50 Anniversary Barbie |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Type: | Dolls Of The World Barbie Doll |
| Product Type: | Doll(s) |
| Doll Age Group: | 6+ |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Original/Reproduction: | Original |
| Collection: | Dolls of the World |
| Theme: | Dolls Of The World Scotland Barbie |
| Time Period Manufactured: | 2000-2009 |
| Item Weight: | 1.5 lb |
| Product Line: | Dolls of the World |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.