$229
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 9789976 |
| Doll Hair Color: | Multi-Colored |
| Doll Eye Color: | Brown |
| Item Length: | 11 5 in |
| Doll Size: | 11.5 in |
| Antique: | No |
| Doll Hair Type: | Straight |
| Occasion: | All Occasions |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 1996 |
| Vintage: | Yes |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Item Height: | 11 1/2 in |
| VINTAGE HULA HAIR BARBIE DOLL NEW IN BOX: | MATTEL RAINBOW HAIR AFRICAN AMERICAN ORIGINAL |
| Features: | Collector Toy |
| Doll Complexion: | Medium Dark |
| Character: | Barbie |
| Material: | Vinyl |
| Set Includes: | Accessories Doll |
| Franchise: | Barbie |
| Type: | Doll |
| Ethnicity: | African American |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Time Period Manufactured: | 2010-2019 |
| Product Line: | Fashion Doll |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.