$238
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 9783869 |
| GTIN: | 074299193651 |
| Doll Eye Color: | Blue |
| Doll Hair Color: | Blonde |
| Doll Size: | 12 in |
| Item Length: | 12 in |
| Doll Age Group: | Adult |
| Character: | Birds Beauty Collection BARBIE |
| Doll Complexion: | Light |
| Collection: | Birds of Beauty Collection |
| Product Type: | Doll(s) |
| Labels & Editions: | Collector Edition |
| Original or Reproduction: | Original |
| Product Line: | BARBIE DOLL |
| Material: | Plastic |
| Theme: | Fashion & Beauty |
| Personalize: | No |
| Number of Pieces: | 1 |
| Series: | Birds of Beauty |
| Type: | Collector Barbie doll |
| Features: | Collector Edition |
| Antique: | No |
| Signed: | No |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Doll Hair Type: | Straight Wavy |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Item Weight: | 2 lb |
| Occasion: | All Occasions |
| Set Includes: | Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Time Period Manufactured: | 1990-1999 |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Franchise: | Barbie Birds of Beauty Collection |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.