$74
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 9655249 |
| MPN: | 22836 |
| Doll Hair Color: | Light Red |
| Doll Eye Color: | Blue |
| Item Length: | 12 in |
| Doll Size: | 11 in |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Doll Hair Type: | Varies up do |
| Number of Pieces: | 1 |
| Occasion: | All Occasions |
| Year Manufactured: | 1998 |
| Vintage: | Yes |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Unit Type: | Unit |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Limited Edition |
| Unit Quantity: | 1 |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | Barbie Embassy Waltz Barbie |
| Set Includes: | Accessories Display Stand Doll Doll Accessories Hair Accessories Headband Jewelry Outfit Shoes |
| Material: | Fabric Plastic Vinyl |
| Franchise: | Barbie |
| Series: | Official Barbie Collector’s Club |
| Type: | Fashion Doll |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Doll Age Group: | Adult Teens Youth |
| Packaging: | Original (Opened) |
| Theme: | Fashion & Beauty |
| Time Period Manufactured: | 1990-1999 |
| Item Weight: | 1 lb |
| Product Line: | Barbie Collector Club |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.