$585
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 9650850 |
| Doll Hair Color: | Red |
| Doll Eye Color: | Brown |
| Item Length: | 12 in |
| Doll Size: | 12" |
| Item Width: | 4 in |
| Country of Origin: | United States |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Artist: | Ruth Handler |
| Doll Hair Type: | Straight |
| Occasion: | All Occasions |
| Year Manufactured: | 1963 |
| Vintage: | Yes |
| Doll Gender: | Boy Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Vintage |
| Doll Complexion: | Medium |
| Character: | Allan |
| Era/Year: | 1960 |
| Set Includes: | Doll |
| Material: | Plastic |
| Franchise: | Barbie |
| Type: | Fashion Doll |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Doll Age Group: | Adult |
| Product Type: | Doll(s) |
| Packaging: | Original (Opened) |
| Original/Reproduction: | Original |
| Time Period Manufactured: | 1960-1969 |
| Product Line: | Barbie Collector |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.