$378
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 9648031 |
| Doll Hair Color: | Blonde |
| Doll Eye Color: | Blue |
| Doll Size: | 11 - 1/2 inches 29 cm |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Artist: | Bob Mackie |
| Labels & Editions: | Collector Edition |
| Doll Hair Type: | Curly Wavy |
| Signed By: | Bob Mackie |
| Occasion: | International |
| Number of Pieces: | Several |
| Year Manufactured: | 2000 |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Item Height: | 29cm ( 11-1/2" ) |
| Features: | Third in a Series Mattel |
| Doll Complexion: | Medium |
| Character: | Barbie |
| Era/Year: | 2000 |
| Signed: | Yes |
| Set Includes: | Doll and More - See Above in Description |
| Series: | International Beauty Collection |
| Type: | International Beauty Collection Doll |
| Ethnicity: | Native American |
| Product Type: | Doll(s) |
| Doll Age Group: | Adult |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Original/Reproduction: | Original |
| Collection: | International Beauty Collection |
| Theme: | Fantasy |
| Time Period Manufactured: | 2000-2009 |
| Item Weight: | 4 lb |
| Product Line: | Barbie Collection |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.