$68
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 9641043 |
| MPN: | 11553 |
| GTIN: | 074299115530 |
| Doll Hair Color: | Black |
| Doll Eye Color: | Brown |
| Item Length: | 11.5 in |
| Doll Size: | 11.5 in |
| Item Width: | 2 in |
| Country of Origin: | Malaysia |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Doll Hair Type: | Straight |
| Occasion: | All Occasions |
| Number of Pieces: | 1 |
| Year Manufactured: | 1993 |
| Vintage: | Yes |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Unit Type: | Unit |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Anatomically Correct Articulated Collector Edition Collector Toy Manufactured No Battery Used Removable Clothes Special Edition Air Force Vintage Retired |
| Unit Quantity: | 1 |
| Doll Complexion: | Dark |
| Character: | African-American Air Force Barbie |
| Material: | Cloth Fabric Plastic Vinyl |
| Set Includes: | Doll Hair Brush Hat Sunglasses Duffle Bag Jumpsuit Boots Child-Sized Badge |
| Franchise: | Air Force Thunderbird Barbie |
| Type: | Fashion Doll |
| Ethnicity: | African American |
| Doll Age Group: | Adult Teens |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Theme: | Fashion & Beauty |
| Time Period Manufactured: | 1990-1999 |
| Item Weight: | 1 lb |
| Product Line: | Career Barbie |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.