$209
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 9637031 |
| GTIN: | 074299155215 |
| Doll Hair Color: | Red |
| Doll Eye Color: | Green |
| Item Length: | 11 in |
| Doll Size: | 11 in |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Artist: | Bob Mackie |
| Antique: | No |
| Doll Hair Type: | Varies |
| Signed By: | Bob Mackie |
| Number of Pieces: | 1 |
| Occasion: | All Occasions |
| Year Manufactured: | 1996 |
| Vintage: | Yes |
| Personalize: | No |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Unit Type: | Unit |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Collector Edition Limited Edition |
| Unit Quantity: | 1 |
| Doll Complexion: | Medium |
| Character: | Barbie |
| Signed: | Yes |
| Set Includes: | Doll |
| Material: | Plastic Vinyl |
| Franchise: | Barbie |
| Series: | The Jewel Essence Collection |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Type: | Fashion Doll |
| Product Type: | Doll(s) with Clothing/Accessories |
| Doll Age Group: | Adult Teens |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Collection: | Designer Editions |
| Theme: | Fashion & Beauty |
| Time Period Manufactured: | 1990-1999 |
| Item Weight: | 1 lb |
| Product Line: | Designer Editions |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.