$258
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Mattel |
| SKU: | 12383258 |
| Doll Hair Color: | Auburn |
| Doll Eye Color: | Dark Blue |
| Item Length: | 10.5" |
| Doll Size: | 11 1/2 in |
| Item Width: | 6.5" |
| Country of Origin: | Malaysia |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Artist: | Artists Assigned By Mattel |
| Antique: | No |
| Doll Hair Type: | Wavy |
| Occasion: | All Occasions |
| Number of Pieces: | 1 |
| Year Manufactured: | 1991 |
| Vintage: | Yes |
| Personalize: | No |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Unit Type: | Unit |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | With Original Packaging |
| Unit Quantity: | One PORCELAIN Plantation Belle Barbie Doll |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | Barbie |
| Signed: | No |
| Material: | Porcelain |
| Set Includes: | Doll |
| Franchise: | Reproduction Of 1964 Barbie Doll |
| Series: | Plantation Belle |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Type: | Fashion Doll |
| Product Type: | Doll(s) with Clothing/Accessories |
| Doll Age Group: | Adult |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Original/Reproduction: | Original |
| Theme: | Fashion & Beauty |
| Time Period Manufactured: | Barbie Contemporary (1973-Now) |
| Item Weight: | 2lbs 1 ounce |
| Product Line: | Anniversary Dolls |
| Personalization Instructions: | Doll Sealed Not Removed Even For Photos |
ABOUT Mattel
Mattel is a leading toy brand known for its iconic products, including Barbie and Hot Wheels. Renowned for its creativity and innovation, Mattel offers a diverse range of toys that inspire play and learning for children of all ages. With Mattel, you can explore imaginative worlds and engage in fun adventures, making it a trusted choice for families worldwide.