$344
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 12256061 |
| MPN: | 4248 0910 |
| Color: | Green |
| Doll Hair Color: | Platinum Blonde With Sea Green Swirl |
| Doll Eye Color: | Sea Green |
| Item Width: | 7 in |
| Item Length: | 18 in |
| Doll Size: | 12 in |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Theme: | Fashion & Beauty |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Year Manufactured: | 1992 |
| Personalize: | No |
| Vintage: | Yes |
| Personalization Instructions: | Please See Photos for Condition |
| Time Period Manufactured: | 1990-1999 |
| Item Weight: | 1lb. 10.4 ounces |
| Number of Pieces: | 1 |
| Antique: | No |
| Material: | Vinyl |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Unit Type: | Unit |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Doll Hair Type: | Straight Tied Up |
| Series: | Fourth In Series |
| Artist: | Bob Mackie |
| Character: | Oceanic Splendor |
| Features: | Collector Doll |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Doll Age Group: | Adult Collector |
| Franchise: | Barbie |
| Occasion: | All Occasions |
| Product Line: | Timeless Creations |
| Unit Quantity: | One Neptune Fantasy Barbie Bob Mackie |
| Signed: | No |
| Set Includes: | Display Stand Doll Neptune Fantasy Booklet Reproduction of original signed illustration Original Mattel Shipper |
| Doll Complexion: | Light |
| Type: | Fashion Doll |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.