$249
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 12253587 |
| Doll Hair Color: | Blonde |
| Doll Eye Color: | Varies |
| Item Length: | 12 in |
| Doll Size: | 12 in |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Doll Hair Type: | Wavy |
| Number of Pieces: | 6 |
| Occasion: | Christmas |
| Year Manufactured: | 1998 |
| Personalize: | No |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Collector Edition |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | Barbie |
| Signed: | No |
| Set Includes: | Doll |
| Material: | Porcelain |
| Type: | Porcelain Doll |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Doll Age Group: | Adult |
| Packaging: | Original (Opened) |
| Theme: | Fashion & Beauty |
| Time Period Manufactured: | 1990-1999 |
| Country of Origin: | Malaysia |
| Item Weight: | 4 lb |
| Product Line: | Holiday Barbie |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.