SALE: $85 (-57%) $199
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 11997669 |
| MPN: | 18976 |
| GTIN: | 074299189760 |
| Doll Hair Color: | Red |
| Doll Eye Color: | Blue |
| Item Length: | 11.5 in |
| Doll Size: | 11.5 in |
| Item Width: | 2 in |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Doll Hair Type: | Straight Wavy Curly |
| Number of Pieces: | 7 |
| Occasion: | All Occasions |
| Year Manufactured: | 1997 |
| Vintage: | Yes |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Unit Type: | Unit |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Collector Toy Limited Edition Manufactured No Battery Used Non-Scented Non-Toxic Removable Clothes Special Edition Vintage Retired |
| Unit Quantity: | 1 |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | Midge |
| Set Includes: | Midge Doll Wrist Tag Swimsuit Evening Gown 2 Pairs Of Shoes Purse Doll Stand Certificate Of Autenticity |
| Material: | Cloth Fabric Polyester Vinyl |
| Franchise: | 35th Anniversary |
| Series: | 35th Anniversary Series |
| Type: | Fashion Doll |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Doll Age Group: | Adult Teens |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Theme: | Fashion & Beauty |
| Time Period Manufactured: | 1990-1999 |
| Item Weight: | 1 lb |
| Country of Origin: | Malaysia |
| Product Line: | Barbie Collectibles |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.