$176
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 11996524 |
| GTIN: | 00746775302016 |
| Doll Hair Color: | Red |
| Doll Eye Color: | Hazel Gold |
| Doll Size: | 12 in |
| Compatible Doll Size: | 12 in |
| Country of Origin: | Indonesia |
| Artist: | Linda Kyaw |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Antique: | No |
| Doll Hair Type: | Wavy |
| Number of Pieces: | 1 |
| Occasion: | All Occasions |
| Custom Bundle: | No |
| Doll Type: | Fashion Doll |
| Year Manufactured: | 2014 |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Collector Edition Gold Label Stephen Burrows Designer Barbie Doll; Nisha |
| Doll Complexion: | Medium |
| Clothing Type: | Designer Fashion |
| Character: | Barbie |
| Signed: | No |
| Material: | Cloth Fabric Plastic Multiple Ribbon Sequins |
| Set Includes: | Doll Doll With Fashion And Accessories |
| Franchise: | Barbie |
| Series: | Stephen Burrows Collection |
| Type: | Fashion Doll |
| Doll Age Group: | Adult Child Teen |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Theme: | Fashion & Beauty |
| Time Period Manufactured: | 2010-2019 |
| Item Weight: | 4.15 lbs |
| Product Line: | Designer Editions |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.