$70
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 11971480 |
| GTIN: | 074299126963 |
| Doll Hair Color: | Blonde |
| Doll Eye Color: | Blue |
| Item Length: | 11 in |
| Doll Size: | 11.5 in |
| Item Width: | 7 in |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Occasion: | Party |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 1994 |
| Vintage: | Yes |
| Personalize: | No |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | Barbie |
| Signed: | No |
| Set Includes: | Accessories Doll |
| Material: | Vinyl |
| Franchise: | Barbie |
| Series: | Barbie |
| Type: | Play Doll |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Theme: | Sleepover |
| Time Period Manufactured: | 1990-1999 |
| Item Weight: | 10 oz |
| Product Line: | Slumber Party |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.