$71
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 11939214 |
| MPN: | 1294 |
| Doll Hair Color: | Brown |
| Doll Eye Color: | Blue |
| Item Length: | 12 in |
| Doll Size: | 12 in |
| Item Width: | 6 in |
| Antique: | No |
| Doll Hair Type: | Wavy |
| Occasion: | All Occasions |
| Year Manufactured: | 1979 |
| Vintage: | Yes |
| Personalize: | No |
| Doll Gender: | Boy Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Vintage |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | Ken |
| Era/Year: | 1979 |
| Material: | Plastic Vinyl |
| Set Includes: | Accessories Doll |
| Franchise: | Barbie |
| Type: | Fashion Doll |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Product Type: | Doll(s) with Clothing/Accessories |
| Doll Age Group: | Adult Teens Youth |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Original/Reproduction: | Original |
| Theme: | Sport |
| Time Period Manufactured: | 1970-1979 |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Item Weight: | 1 lb |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.