$85
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Mattel |
| SKU: | 11676061 |
| MPN: | MTHWT94 |
| GTIN: | 194735220656 |
| Doll Hair Color: | Multicolor Braids |
| Doll Eye Color: | Brown |
| Item Length: | 11 in |
| Doll Size: | 11 in |
| Item Width: | 3 in |
| Country of Origin: | Indonesia |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Artist: | Disney |
| Antique: | No |
| Doll Hair Type: | Long Braids |
| Occasion: | All Occasions |
| Number of Pieces: | 1 |
| Year Manufactured: | 2024 |
| Personalize: | No |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Unit Type: | Unit |
| Features: | Articulated Bendable Limb Removable Clothes |
| Unit Quantity: | 1 |
| Doll Complexion: | Dark |
| Character: | Descendants Rise of Red Uliana Rise of Red Uliana (Younger sister of Ursula) |
| Signed: | No |
| Material: | Plastic |
| Set Includes: | Accessories Doll |
| Franchise: | Descendants |
| Series: | Rise of Red |
| Type: | Fashion Doll |
| Ethnicity: | African American |
| Doll Age Group: | Adult Teens Youth |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Theme: | TV & Movies |
| Time Period Manufactured: | 2020-Now |
| Item Weight: | 1 lb |
| Product Line: | The Rise Of Red |
ABOUT Mattel
Mattel is a leading toy brand known for its iconic products, including Barbie and Hot Wheels. Renowned for its creativity and innovation, Mattel offers a diverse range of toys that inspire play and learning for children of all ages. With Mattel, you can explore imaginative worlds and engage in fun adventures, making it a trusted choice for families worldwide.