$96
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 11597202 |
| GTIN: | 015012412000 |
| Doll Hair Color: | Brown |
| Doll Eye Color: | Blue |
| Item Length: | 11 in |
| Doll Size: | 11 1/2 in |
| Item Width: | 5 in |
| Artist: | Unknown |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Antique: | Yes |
| Labels & Editions: | Special Edition |
| Doll Hair Type: | Straight |
| Number of Pieces: | 1 |
| Occasion: | All Occasions |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 1996 |
| Vintage: | Yes |
| Personalize: | No |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Vintage |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | Barbie |
| Era/Year: | 1996 |
| Signed: | No |
| Material: | Plastic |
| Set Includes: | Doll |
| Franchise: | Hallmark Barbie |
| Series: | Unknown |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Type: | Fashion Doll |
| Product Type: | Doll(s) |
| Doll Age Group: | Adult Teens |
| Packaging: | Original (Opened) |
| Collection: | Sentimental Valentine Barbie |
| Original/Reproduction: | Original |
| Theme: | Cultures & Ethnicities |
| Time Period Manufactured: | 1990-1999 |
| Country of Origin: | Malaysia |
| Item Weight: | 1 lb |
| Product Line: | Barbie Collector |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.