$92
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 11334357 |
| MPN: | M6559 |
| GTIN: | 0027084690330 |
| Doll Hair Color: | Brown |
| Doll Eye Color: | Brown |
| Item Length: | 12 in |
| Doll Size: | 12 |
| Item Width: | 3 in |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Antique: | No |
| Doll Hair Type: | Wavy |
| Occasion: | All Occasions |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 2008 |
| Personalize: | No |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Pink Label |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | Barbie Dorothy |
| Signed: | No |
| Set Includes: | Doll |
| Material: | Fabric Plastic |
| Franchise: | The Wizard of Oz |
| Series: | The Wizard of Oz |
| Type: | Barbie Doll |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Doll Age Group: | Teens |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Theme: | Music |
| Time Period Manufactured: | 2000-2009 |
| Country of Origin: | Indonesia |
| Item Weight: | 2 lb |
| Product Line: | Wizard of Oz |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.