$90
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Disney Princess |
| SKU: | 11105896 |
| Doll Hair Color: | Red |
| Doll Eye Color: | Blue |
| Item Length: | 18 in |
| Doll Size: | 17 in |
| Item Width: | 7 in |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Artist: | Disney Stores |
| Antique: | No |
| Doll Hair Type: | Wavy |
| Number of Pieces: | All In Box |
| Occasion: | All Occasions |
| Custom Bundle: | No |
| Year Manufactured: | 2004 |
| Vintage: | Yes |
| Personalize: | No |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Unit Type: | Unit |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Collector Edition Collector Toy Limited Edition Removable Clothes |
| Unit Quantity: | 1 |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | Disney Princess Merida Brave |
| Dress Type: | Green Gown Dress |
| Signed: | No |
| Set Includes: | Accessories Doll Doll Accessories Clothes |
| Franchise: | PIXAR |
| Series: | Disney Princess |
| Type: | Play Doll |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Doll Age Group: | Adult Teens Youth |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Theme: | Fantasy |
| Time Period Manufactured: | 2000-2009 |
| Item Weight: | 3 lb |
| Product Line: | Store Exclusives |
ABOUT Disney Princess
Kids can celebrate the most magical adventures with dolls and playsets inspired by the empowered heroines they love! Disney Princess is a very popular unique toys collection.