$162
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 10954913 |
| MPN: | 50826 |
| GTIN: | 074299508264 |
| Doll Hair Color: | Black |
| Doll Eye Color: | Brown |
| Item Length: | 16 in |
| Doll Size: | 11.5 in |
| Item Width: | 10 in |
| Artist: | Byron Lars |
| Antique: | No |
| Doll Hair Type: | Curly |
| Occasion: | All Occasions |
| Year Manufactured: | 2001 |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Her designed hairpiece |
| Doll Complexion: | Dark |
| Character: | Barbie |
| Set Includes: | Shoes Barbie Doll Jacket Crop top Hip-hugger pants Bracelets Hair beads Doll stand Certificate of Authenticity |
| Franchise: | Barbie |
| Series: | Treasures of Africa |
| Type: | Fashion Doll |
| Ethnicity: | African American |
| Doll Age Group: | Adult |
| Packaging: | Original (Opened) |
| Theme: | Fashion & Beauty |
| Time Period Manufactured: | 2000-2009 |
| Item Weight: | 1 lb 5 oz |
| Product Line: | Designer Editions |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.