$276
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 10849385 |
| MPN: | 1430 Mattel |
| GTIN: | 0074299014307 |
| Doll Hair Color: | Blonde |
| Doll Eye Color: | Blue |
| Item Length: | 10 in |
| Doll Size: | 10” |
| Item Width: | 2 in |
| Country of Origin: | Malaysia |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Artist: | Mattel |
| Antique: | No |
| Doll Hair Type: | Long Crimped |
| Occasion: | All Occasions |
| Number of Pieces: | 1 |
| Year Manufactured: | 1991 |
| Personalize: | No |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Item Height: | 10 in |
| Features: | Long hair Teen Skipper Twist `n Turn Vintage Blonde Barbie doll’s little sister Rare Hard to find Toys R us exclusive |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | Skipper |
| Signed: | No |
| Material: | Vinyl |
| Set Includes: | Accessories Doll Original sealed box |
| Franchise: | Barbie |
| Series: | Totally hair Barbie |
| Type: | Fashion Doll |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Product Type: | Dolls and Accessories new in box |
| Doll Age Group: | Child Teen |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Original/Reproduction: | Original |
| Theme: | Fashion & Beauty |
| Time Period Manufactured: | 1990-1999 |
| Item Weight: | 1 lb |
| Product Line: | Totally hair Barbie |
| Personalization Instructions: | No |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.