$416
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Transformers |
| SKU: | 10651971 |
| MPN: | 27099 |
| GTIN: | 653569540281 |
| Model: | Galvatron Rodimus Cyclonus |
| Color: | Red |
| Item Length: | 6 in |
| Convention/Event: | Japan Expo |
| Occasion: | All Occasions |
| Certification Number: | 653569540281 |
| Custom Bundle: | No |
| Theme Park/Store: | Universal Studios |
| Items Included: | Belt Boots Cape |
| Year Manufactured: | 2010 |
| TV Show: | Transformers the Movie |
| Vintage: | Yes |
| Sport: | Other Hero |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Number in Pack: | 653569540281 |
| Item Height: | 6 in |
| Features: | 1st Edition Adjustable Collector`s Edition Transforming Limited Editon |
| Featured Person/Artist: | Transformers |
| Animation Studio: | 20th Century Animation |
| Movie: | Transformers the Movie |
| League: | Premier League |
| Character: | Galvatron Rodimus Prime Cyclonus |
| Signed: | No |
| Vehicle Type: | Utility Vehicle |
| Material: | ABS ABS Plastic |
| Scale: | 1 12 |
| Grade: | 100 |
| Animal Species: | Human Robot |
| Franchise: | Transformers |
| Series: | G1 Series |
| Type: | Action Figure |
| Transformer Faction: | Autobot |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Theme: | Transformers & Robots |
| Professional Grader: | Action Figure Authority (AFA) |
| Time Period Manufactured: | 2010-2019 |
| Genre: | Movie & TV |
| Item Weight: | 8 oz |
ABOUT Transformers
Transformers is a media franchise produced by Hasbro toy company. It primarily follows the heroic Autobots and the villainous Decepticons, two alien robot factions at war that can transform into other forms, such as vehicles and animals.