$135
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 10626849 |
| Doll Hair Color: | Blonde |
| Doll Eye Color: | Blue |
| Item Length: | 11 in |
| Doll Size: | 11 1/2 in |
| Item Width: | 3 in |
| Artist: | HEATHER DUTTON |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Antique: | No |
| Labels & Editions: | FAO SCHWARZ AMERICAN BEAUTIES EDITION |
| Doll Hair Type: | Varies |
| Number of Pieces: | 1 |
| Occasion: | AMERICAN BEAUTIES 110TH ANNIVERSARY OF STATUE OF LIBERTY |
| Year Manufactured: | 1996 |
| Personalize: | No |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Unit Type: | Unit |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | BARBIE DOLL |
| Unit Quantity: | 1 |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | BARBIE STATUE OF LIBERTY Barbie |
| Signed: | No |
| Material: | VARIOUS |
| Set Includes: | Doll Accessories |
| Franchise: | FAO SCHWARZ |
| Series: | ANNIVERSARY |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Type: | Barbie |
| Doll Age Group: | Adult |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Collection: | FAO SCHWARZ AMERICAN BEAUTY COLLECTION |
| Theme: | Fashion & Beauty |
| Time Period Manufactured: | Barbie Contemporary (1973-Now) |
| Country of Origin: | Unknown |
| Item Weight: | 1 lb |
| Product Line: | Hollywood Barbie & Friends |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.