$66
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 10058550 |
| MPN: | 01624 |
| GTIN: | 074299016240 |
| Doll Hair Color: | Blonde |
| Doll Eye Color: | Blue |
| Item Length: | 12 in |
| Doll Size: | 12 in |
| Item Width: | 1 in |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Artist: | Walt Disney |
| Antique: | No |
| Doll Hair Type: | Varies |
| Number of Pieces: | 8 |
| Occasion: | All Occasions |
| Year Manufactured: | 1991 |
| Doll Gender: | Girl Doll |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Collector Edition Collector Toy Removable Clothes Timeless Treasure With 1st Edition Of Little Golden Book! |
| Doll Complexion: | Light |
| Character: | Cinderella |
| Set Includes: | Accessories Doll Gloves Hair Brush Little Golden Book Pop-Up Characters Pretend Glass Slippers Reversible Wedding Gown/Ballgown Veil |
| Material: | Cloth Hard Plastic Plastic Vinyl |
| Franchise: | Cinderella |
| Series: | Disney Classics Cinderella |
| Type: | Fashion Doll |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Doll Age Group: | Adult Teens Youth |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Theme: | Characters |
| Time Period Manufactured: | 1990-1999 |
| Product Line: | Mattel Disney Classics |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.