$192
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Barbie |
| SKU: | 11630054 |
| MPN: | 7261 |
| Doll Hair Color: | Blonde |
| Doll Eye Color: | Gold |
| Item Length: | 13 in |
| Doll Size: | 11 1/2 |
| Item Width: | 10 in |
| Unit of Sale: | Single Unit |
| Antique: | Yes |
| Doll Hair Type: | Varies |
| Occasion: | Presidents Day Winter Olympics Sports |
| Number of Pieces: | 12 |
| Year Manufactured: | 1974 |
| Vintage: | Yes |
| Doll Gender: | Boy Doll |
| Unit Type: | lb |
| Original/Licensed Reproduction: | Original |
| Features: | Bendable Limb Collector Toy |
| Unit Quantity: | 1 |
| Doll Complexion: | Medium |
| Character: | Ken |
| Signed: | No |
| Set Includes: | Accessories Doll Outfit Shoes Skis Ski Poles Jumpsuit Competition #9 Gold Medal |
| Material: | Cloth Fabric Hard Plastic |
| Franchise: | Mattel Barbie |
| Series: | Gold Medal Ken |
| Type: | Fashion Doll |
| Ethnicity: | Caucasian |
| Packaging: | Original (Unopened) |
| Theme: | Winter Sports Athlete Olympics |
| Time Period Manufactured: | 1970-1979 |
| Item Weight: | 11.4oz |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Product Line: | Gold Medal Barbie |
ABOUT Barbie
Barbie is a fashion doll manufactured by American toy company Mattel. Barbie is the most popular fashion doll ever produced.